استفاده از خودرو برقی كرایه‌ای در پاریس

استفاده از خودرو برقی كرایه‌ای در پاریس

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایرنا، قیمت سوخت در فرانسه همیشه روند افزایشی دارد و ترافیك نیز در كلان شهرها از جمله پاریس با وجود زیرساخت های لازم برای خدمات حمل و نقل عمومی، سبب شده است، مردم این شهر 12 میلیون نفری، آلودگی های صوتی و هوا همراه راهبندان های طولانی را تجربه كنند.

اكنون مقامات شهری در فرانسه به عنوان یك راهكار مكمل در صددند، با ترویج كرایه كردن خودروهای برقی كوچك، كاهش زمان سفرهای درون شهری، كاستن از آلودگی ها و ترافیك را عملی كنند.

این برنامه كه براساس سامانه دوچرخه های كرایه ای اجرا می شود، نخستین روزهای كاری در شبكه حمل و نقل عمومی پاریس را می گذراند.

شهرداری پاریس، هدف از اجرای این طرح را، استفاده از خودروها مناسب تر نسبت به خودروهای شخصی و سازگارتر با محیط زیست در عرصه شهری اعلام كرد.

براساس این گزارش، هر خودرو برقی، كارایی پنج دستگاه خودرو شخصی معمولی درحال تردد درون شهری را دارد.

در اولین مرحله از اجرای این طرح، 250 خودرو برای استفاده موقت در ایستگاه ها وجود دارد كه متقاضیان با استفاده از كارت ویژه ای، خودرو را در اختیار می گیرند كه هزینه آن برای نیم ساعت اول پنج یورو و نیم ساعت بعدی نیز چهار یورو است.

براساس برنامه تنظیم شده، این خودروها برای مسافت های كوتاه و درون شهری طراحی شده و برای حمل مسافر از ایستگاه های راه آهن یا ترمنیال های مسافری مناسب نیست.

قرار است، در مرحله توسعه این طرح كه تا ماه مه سال آینده میلادی عملی خواهد شد، تعداد خودروها به سه هزار دستگاه در هزار و 200 ایستگاه برسد.

در چارچوب كاهش هزینه های این طرح، بررسی امكان اجرای برنامه استفاده از انرژی خورشیدی برای شارژ این خودروها در نظر گرفته شده است.

همزمان برخی معتقدند، این سامانه برای شهر پاریس كه شمار و دامنه سفرهای درون شهری زیادی دارد، مناسب است و امكان تعمیم آن به شهرهای كوچك وجود ندارد.

در همین حال، گزارش شده است كه شهرداری های شهرهای كوچك با این استدلال كه اجرای طرح، هزینه اولیه قابل توجهی دارد، استقبال چندانی از آن نكرده اند.

این طرح در حالی اجرا شده است كه برخی دست اندركاران بخش های حمل و نقل عمومی از جمله اتحادیه تاكسی داران از اجرای آن ابراز نگرانی كرده اند.