انرژی پاک، هدیه بزرگان فناوری به جهان

انرژی پاک، هدیه بزرگان فناوری به جهان

گرمایش کره زمین و تغییرات آب و هوایی، یکی ازموضوع هایی است که در جهان در کانون توجه قرار دارد و علاوه بر فعالان محیط زیست که دغدغه زیادی در این زمینه دارند. نمونه آن نیز خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا از توافق پاریس است؛ موضوعی که البته فعالان عرصه محیط زیست نسبت به آن اعتراض زیادی داشتند و غول های فناوری جهان که عمدتا در «سیلیکون ولی» امریکا حضور دارند و مدت هاست برنامه های زیادی برای مقابله با گرمایش کره زمین داشته اند

 

نمونه آن نیز خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا از توافق پاریس است؛ موضوعی که البته فعالان عرصه محیط زیست نسبت به آن اعتراض زیادی داشتند و غول های فناوری جهان که عمدتا در «سیلیکون ولی» امریکا حضور دارند و مدت هاست برنامه های زیادی برای مقابله با گرمایش کره زمین داشته اند نیز با وجود اعلام خروج امریکا از این معاهده پاریس، همچنان طرح های در دست اقدام خود را اجرا کرده و طرح های جدیدی نیز کلید زده اند. 

انرژی های نوین «اپل» 

در ۲۳ کشور جهان 

برای مقابله با گرمایش کره زمین، تاکنون ۱۲۳ کمپانی بزرگ جهان در تعهدی به نام RE100 شرکت کرده و متعهد شده اند که تا چند سال آینده، به طور صددرصد از انرژی های نوین و پاک استفاده کنند. گفتنی است که در میان این کمپانی ها نام غول های تکنولوژی ازجمله اپل، گوگل و مایکروسافت و فیس بوک و نیزAdobe کمپانی چندملیتی نرم افزاری واقع در امریکا و همچنین HPدیده می شود. 

به عنوان مثال اپل که با آیفون، آی پد، مک و ساعت اپل و تلویزیون اپل یکی از پیشتازان ابتکار و نوآوری در جهان محسوب می شود اکنون در ۲۳کشور جهان از انرژی های پاک استفاده می کند و ۹۶درصد از مصرف الکتریسیته این کمپانی در این کشورها از منابع انرژی تجدیدپذیر حاصل شده و البته اپل متعهد شده است که پا را از این نیز فراتر گذاشته و این رقم را به صد درصد برساند. اپل همچنین متعهد شده که به کمپانی های همکار خود کمک کند تا آنها هم با استفاده از انرژی های پاک، میزان گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهند و به این ترتیب این کمپانی ها تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۴گیگاوات انرژی پاک را در سراسر جهان تولید کنند. 

انتشار گازهای گلخانه ای در حد صفر 

یکی دیگر از غول های فناوری که برای محیط زیست تاکنون گام های بلندی برداشته، فیس بوک است. این شبکه اجتماعی که در سال ۲۰۰۴ پایه گذاری شد هدف خود را ایجاد جهان متصل به اینترنت دانسته و عنوان کرده بود که می خواهد در دورافتاده ترین نقاط جهان نیز اینترنت را در دسترس مردم قرار دهد. این کمپانی که برای تحقق این هدف تاکنون گام های بزرگی برداشته حالا هم در راستای اهداف اجلاس پاریس و مقابله با گرمایش کره زمین، متعهد شده است که این ارتباط اینترنتی را با حداقل تولید گاز گلخانه ای ایجاد کند. فیس بوک هدف گذاری کرده است که تا پایان سال ۲۰۱۸ تولید انرژی های نوین را تا ۵۰درصد افزایش دهد و درنهایت نیز میزان این انرژی ها را به صد درصد برساند. 

گوگل این غول دنیای فناوری هم که در اطلاع رسانی به مرد جهان با موتور جست و جوی خود نقشی عمده ایفا می کند و تبلیغات را نیز در کنار آن انجام می دهد، به عرصه انرژی های پاک وارد شده است. گوگل که یکی از برندهای مهم تکنولوژی در جهان محسوب می شود نیز در کنار سایر غول های فناوری جهان، متعهد شده است که در تولید انرژی الکتریسیته مورد نیاز این شرکت و شعبه های مرتبط با آن و نیز مراکز تحقیقاتی و...، به انرژی های پاک و نوین روی بیاورد و سوخت های فسیلی را بتدریج حذف کند هرچند هنوز زمان خاصی برای رسیدن به این هدف مشخص نکرده است. 

یکی دیگر از کمپانی های فعال در عرصه فناوری که دغدغه محیط زیست و حفاظت از آن را دارد، مایکروسافت است. این کمپانی از سال ۲۰۱۴ تلاش خود را برای کاهش گازهای گلخانه ای آغاز کرد و همه تلاش خود را به کار گرفت که با کمتر کردن میزان استفاده از سوخت های فسیلی، میزان این گازها را در پروژه های تحقیقاتی، دیتاسنترها و برنامه های مختلف به صفر برساند هرچند هنوز این هدف به طور کامل محقق نشده ولی مایکروسافت گام های بزرگی برداشته است. 

eBay نیز که یک کمپانی تجارت الکترونیک چندملیتی است و میلیون ها خریدار و فروشنده را در سراسر جهان به یکدیگر متصل می کند، به دنبال کاهش مصرف سوخت های فسیلی و جایگزینی آن با انرژی های نوین و پاک تا سال ۲۰۲۵ است. طبق هدف گذاری این کمپانی، قرار است eBayبرای تامین الکتریسیته مورد نیاز دیتاسنترها و دفاتر خود از انرژی های نوین بهره بگیرد. 

کمپانی نرم افزاریAdobe نیز یکی دیگر از شرکت های فناوری است که متعهد شده تا سال ۲۰۳۵، میزان استفاده از سوخت های فسیلی را به صفر برساند و آنها را با انرژی های نوین ازجمله باد و خورشیدی جایگزین کند. این کمپانی، جایگزینی سوخت های فسیلی را یکی از ۵ هدف بزرگ خود برای یک آینده پایدار می داند. 

T-Mobile نیز یک کمپانی فناوری امریکایی است که با وجود مخالفت ترامپ، در مسیر مقابله با گرمایش کره زمین گام برداشته و متعهد شده است که تا سال ۲۰۲۱ به طور صد درصد از انرژی نوین استفاده کند و دیگر اثری از سوخت های فسیلی نباشد. از دیگر شرکت های فناوری که در این طرح گام گذاشته و همه تلاش خود را در راستای تحقق اهداف اجلاس پاریس به کار گرفته اند می توان به کمپانی های مخابراتی ازجمله BT, KPN, Proximus و نیز Telefonica اشاره کرد. این شرکت های ارتباطی و مخابراتی که در جمع ۱۲۳ شرکت طرفدار محیط زیست جای گرفته اند، قرار است از انرژی های باد و خورشیدی نهایت استفاده را ببرند. 

۵۰هزار خانه خورشیدی در استرالیا 

«ایلان ماسک» یکی از میلیاردرهای امریکایی که تاکنون در زمینه فناوری دوستدار محیط زیست تلاش گسترده ای داشته و مالک شرکت خودروسازی تسلا و تولیدکننده خودروهای برقی و قطعات موردنیاز ترن های برقی است نیز تاکنون برای افزایش استفاده از انرژی های نوین تلاش های گسترده ای داشته است. این میلیاردر امریکایی این بار تصمیم گرفته در تولید انرژی خورشیدی در استرالیا گام های بزرگی بردارد. قرار است تسلا و استرالیا با همکاری یکدیگر ۵۰هزار خانه را به کمپانی تولید انرژی خورشیدی تبدیل کنند. 

رویترز در گزارش خود نوشت: با کمک پنل های خورشیدی تسلا و باتری های Powerwall، در جنوب استرالیا شبکه ای از هزاران خانه متصل به انرژی خورشیدی ایجاد خواهد شد. فازهای ابتدایی این کمپانی تولید انرژی در حال اجراست و درنهایت قرار است این رقم در عرض ۴سال تا ۵۰هزار خانه گسترش یابد و به این ترتیب بزرگ ترین کارخانه تولید انرژی جهان ایجاد شود. 

جالب اینجاست که با وجود پیشتاز بودن استرالیا در زمینه گاز و زغال سنگ در جهان، این کشور در حال تغییری بزرگ است و به مرور زمان، کارخانه هایی که با این سوخت ها کار می کنند را می بندد تا آینده ای با انرژی های نوین و پاک را برای نسل های بعدی به ارمغان بیاورد. درواقع هر یک از این کارخانه های تولید انرژی خورشیدی (خانه های جنوب استرالیا) می توانند تا ۲۵۰ مگاوات انرژی خورشیدی تولید کنند. 

«ایلان ماسک» درباره این کارخانه تولید انرژی گفت: کارخانه تولید انرژی ما به این معناست که در جهان پیشتاز انرژی خورشیدی می شویم و به خانوارها کمک خواهیم کرد تا دسترسی ساده تری به تامین این انرژی پاک زیستی داشته باشند. گفتنی است که این پنل های خورشیدی و باتری ها هیچ هزینه ای برای خانوارها ندارد و این طرح از محل بودجه چند میلیون دلاری و وام «بنیاد انرژی های نوین» و نیز فروش انرژی مازاد خانه ها تامین مالی خواهد شد. 

دولت استرالیا یک سایت برای ثبت نام اعلام کرده که علاقه مندان می توانند با مراجعه به آن، اطلاعات خود را ثبت کنند و درعمل به این برنامه نوین انرژی بپیوندند. کارشناسان علاوه بر تولید انرژی های پاک به موضوع دیگری نیز اشاره دارند و عنوان کرده اند که این برنامه می تواند امنیت شبکه های انرژی را نیز تضمین کند ضمن اینکه علاقه مندان می توانند 

بر هزینه انرژی خود کنترل داشته باشند. 

پنل های خورشیدی که قرار است بر پشت بام خانه های جنوب استرالیا نصب شود به کاربران کمک می کند تا علاوه بر استفاده از انرژی خورشیدی و کاهش فوق العاده میزان هزینه های مربوط به انرژی، بخشی را نیز به فروش برسانند و درواقع به نوعی درآمدزایی هم برای این خانوارها تبدیل خواهد شد. گفتنی است که بعد از استرالیا نیز آفریقای جنوبی از این طرح به عنوان راهی برای کاهش استفاده از انرژی های فسیلی مورد توجه تسلا قرار خواهد گرفت.