بزرگ‌ترین بازار خودروهای برقی جهان در آمریکا است.

بزرگ‌ترین بازار خودروهای برقی جهان در آمریکا است.

آمریکا بزرگ‌ترین بازار خودروهای برقی جهان است. سال پیش بیش از ۸۳ هزار خودروی برقی در این کشور به فروش رسید. با آنکه این رقم نسبت به سال ۲۰۱۳ رشدی ۲۶ درصدی را نشان می‌دهد؛ اما رقم یاد شده نسبت به رقم کلی خودروهای فروخته شده در آمریکا بسیار اندک است. از سوی دیگر، ۵۵ درصد خودروهای برقی فروخته شده در آمریکا دوگانه‌سوز هستند و این امر نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان آمریکایی هنوز به خودروهای صرفا برقی اطمینان ندارند. سال گذشته در اروپا ۷۲۴۰۰ خودروی برقی فروخته شد و در چین که بزرگ‌ترین بازار خودروی جهان است، فروش خودروهای برقی هنوز بسیار اندک است.اما این شرایط در حال تغییر است. در ۹ ماه نخست سال گذشته در مجموع ۴۲۵۰۰ خودروی برقی در چین فروخته شد و این میزان ۳۳/ ۰ درصد کل بازار خودروی چین را تشکیل می‌دهد؛ اما چین اخیرا اقداماتی برای تشویق مصرف‌کنندگان به خرید خودروهای برقی انجام داده است: معافیت مالیاتی، یارانه خرید خودرو و الزام نهادهای دولتی به خرید این‌گونه خودروها برخی از این اقدامات هستند. این اقدامات موثر بوده و میزان فروش خودروهای برقی در این کشور به سرعت در حال افزایش است.
در آمریکای شمالی و اروپا خودروسازهای بزرگ یعنی نیسان، تویوتا، جنرال موتورز و فورد فروشندگان اصلی خودروهای برقی هستند در حالی که در چین خودروسازهای داخلی فروشندگان اصلی این‌گونه خودروها هستند.
در بین تمام بازارهای بزرگ خودروی جهان، چین بهترین شرایط را برای خودروهای برقی دارد. این کشور برای ایجاد رفاه برای صدها میلیون نفر از جمعیت خود باید صنعتی شود و صنعتی شدن به معنای استفاده بیشتر از انرژی و افزایش آلودگی هوا به‌ویژه در شهرهای بزرگ است. استفاده از خودروهای برقی بهترین گزینه برای مقابله با مصرف بالای انرژی و آلودگی هوا محسوب می‌شود.
تحلیلگران معتقدند اگر قیمت نفت خام همچنان پایین باقی بماند استفاده از خودروهای برقی جذابیت خاصی برای مصرف‌کنندگان نخواهد داشت و دولت‌ها برای تشویق مردم به خرید این‌گونه خودروها باید اقدامات تشویقی انجام دهند. در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی با وقوع بحران انرژی مجددا خودروی برقی مورد توجه قرار گرفت؛ ولی این علاقه‌مندی سبب تولید انبوه و ایجاد بازار رقابتی نشد. از سال ۲۰۰۸ میلادی، با توجه به پیشرفت فناوری باتری‌ها، مدیریت شبکه برق، نگرانی‌ها در خصوص قیمت نفت و نیاز به کاهش گازهای گلخانه‌ای، تحول اساسی در تولید خودروهای برقی صورت گرفته است.
کارشناسان بازار خودرو معتقدند اگر شرکت‌های خودروسازی به رفع نقاط ضعف خودروهای برقی بپردازند و دولت‌ها اقداماتی برای تشویق مصرف‌کنندگان انجام دهند، بازار این نوع خودروها در آینده بزرگ‌تر خواهد شد و سهم آنها در کل بازار خودروی جهان بیشتر می‌شود.