سبزترین و آلوده ترین خودروهای سال 2014

سبزترین و آلوده ترین خودروهای سال 2014

در این مقاله با خودروهایی که به عنوان سبزترین و آلوده ترین خودروها از دیدگاه زیست محیطی، در سال 2014 شناخته شده است، آشنا می شوید.

در این رتبه بندی خودروی الکتریکی Smart For Two به عنوان “سبزترین” خودرو در میان خودروهای برقی سال۲۰۱۴ شناخته شد.

طبق اعلام سایت greenercars.org  خودروی برقی Smart با کسب ۵۹ “امتیاز سبز” بالاترین جایگاه را در میان سبزترین ها به خود اختصاص داد. در این لیست که در صدر آن، خودروی اسمارت قرار دارد، بعد از خودروی اسمارت به ترتیب چهار خودروی تویوتا پریوس سی (Toyota Prius C)، نیسان لیف (Nissan Leaf)، پریوس معمولی (regular Prius) و هوندا سیویک هیبرید (Honda Civic Hybrid) ثبت شده است و دو خودروی آخری رتبه ی ۵۵ کسب کردند. (امتیازها از ۱۰۰ حساب شده است).

یکی از مدیران تحلیل گر خودرو در رابطه با خودروی برقی گفت: در چند سال اخیر سیلی از نمونه های متفاوت خودروی برقی و هیبریدی به بازار روانه شدند که این موضوع باعث ایجاد رقابتی سخت میان آن ها برای دادن لقب “سبزترین” می شود. به طور کلی می توان گفت تلاش عظیم خودروسازان برای تولید وسایل نقلیه ی سازگار با محیط زیست، قابل تحسین است.”

این سازمان فقط به دادن لقب ” سبزترین خودرو” اکتفا نکرد، بلکه “گزینه های سبزتر” هم مشخص شدند که منظور برترین مدل در هر طبقه خودروی برقی بود. شماره ی یک به خودروی پریوس سی که جایگاه دوم را در میان “سبزترین” ها کسب کرده بود، تعلق گرفت. بوییک انکور (Buick Encore) با ۴۶ امتیاز و هوندا ادیسه (Honda Odyssey) با ۳۶ امتیاز و حتی رم (Ram) با ۳۵ امتیاز در لیست “سبزترین خودرو” قرار گرفتند.

در این میان فهرست “آلوده ترین” ها هم معرفی شد که متشکل از خودروهای سنگین و کامیون ها است. هم چنین وسایل نقلیه ی ورزشی که برای محیط زیست مناسب نیستند، در این لیست قرار دارد.

کثیف ترین خودروی ۲۰۱۴ پس از بوگاتی ویرون (Bugarri Veyron) و فورد ای-۱۵۰ (Ford E-150FFV Wagon) به ترتیب با ۱۹ و ۲۱ امتیاز، خودروی ۲B Ram بود که امتیاز ۱۸ را به خود اختصاص داد و جایگاه سوم را کسب کرد.

سایت greenercars.org  تنها منبعی است که وسایل نقلیه الکتریکی موجود در بازار را به نسبت سازگاری با محیط زیست رتبه بندی می کند. این وب سایت بخشی از شورای آمریکا برای مصرف بهینه انرژی(ACEEE) است.