صنعت خودروسازی محصولات برقی اش را تبلیغ نمی کند!

صنعت خودروسازی محصولات برقی اش را تبلیغ نمی کند!

از مدت ها پیش برای خبرنگاران حوزه خودروهای برقی واضح بود که خودروسازان علاقه چندانی به تبلیغات مدل های پلاگین شان ندارند. روزانه و حتی به صورت ساعتی ما با سیل تبلیغات خودروها مواجه هستیم ولی به سختی بتوان در میان آن همه ۳۰ تبلیغ خودروهای برقی یا پلاگین هیبرید که در آمریکا موجود اند پیدا کنیم.
طبق گزارش تحقیقی موسسه Global Equities Research ، خودروسازان به صورت میانگین برای فروش هر خودرو در آمریکا ۱۰۰۰ دلار هزینه تبلیغات می کنند. سوال اینجاست، چه میزان از این مبلغ صرف ترویج خودروهای پلاگین می شود؟ متاسفانه خودروسازان این اطلاعات را ارائه نمی دهند بنابراین آمار دقیقی در این زمینه موجود نیست. اما اخیرا خانم Gina Coplon مدیر موسسه نوآوری خودروهای برقی سیرا کلاب Sierra Club’s Electric Vehicle Initiative اطلاعات و اعداد و ارقام جدیدی را در مورد این موضوع بیان کرده است.

اطلاعات گردآوری شده توسط گروه کیفیت هوا Northeast States for Coordinate Air Use Management از دو شرکت CompetiTrack و Motor Inteligence که تبلیغات خودروها را پیگیری و رصد می کنند کسب شده است. بعضی از این اطلاعات جالب شامل موارد زیر می شود:
شرکت فورد (که مدیرعاملش اخیرا گفته بود خریداران علاقه کمی به خودروهای برقی دارند!) مدل Focus احتراقی اش را ۴،۷۵۰ بار در سال ۲۰۱۵ برای مخاطبان امریکایی اش تبلیغ تلویزیونی کرده؛ در حالی که تنها ۲۰۰ مورد تبلیغ مدل برقی Focus داشته است. شرکت مرسدس بنز در امریکا مدل کلاس سی C-Class احتراقی اش را تقریبا ۱۴۰۰ بار در تلویزون تیلیغ کرده و این در حالی است که حتی یک بار هم مدل برقی بی کلاس B-Class EV را تبلیغ نکرده است.
نیسان و جی ام تا حدودی بهتر بودند ولی باز هم حجم تبلیغات مدل های پلاگین شان بسیار پایین تر از مدل های احتراقی شان بوده. برای مثال نیسان مدل سنترا Sentra را در حدود ۳۵۰۰ بار تبلیغ کرده ولی مدل برقی لیف را ۱۷۵۰ بار؛ یا جی ام مدل کروز Cruze را بیشتر از ۷۰۰ بار تبلیغ کرده ولی ولت Volt را کمتر از ۲۰۰ بار.مشتریان بالقوه ای که به خودروهای برقی علاقه نشان می دهند اغلب توسط دلال های ماشین دلسرد شده و آن ها را به سمت خرید خودروهای احتراقی سوق می دهند. کلوپ سیرا Sierra Club در اقدامی جالب ۱۷۴ داوطب را برای بازدید از ۳۰۸ فروشگاه خودرو (نمایشگاه) در ده ایالت موسوم به Zero Emission Vehicle ZEV که قوانین نسبتا مناسبی برای خودروهای برقی وضع کرده اند به استخدام گرفت. آن ها گزارش کردند که بسیاری از این فروشگاه ها اصلا خودروی برقی در انبارشان نداشتند و یا تعداد محدودی داشتند. اغلب، فروشندگان شان را در مورد این خودروها آموزش نداده و در مواردی امکان تست رانندگی این خودروها وجود نداشت چراکه به خودشان زحمت شارژ خودروها را نداده بودند!

مشتریان بالقوه ای که به خودروهای برقی علاقه نشان می دهند اغلب توسط دلال های ماشین دلسرد شده و آن ها را به سمت خرید خودروهای احتراقی سوق می دهند. کلوپ سیرا Sierra Club در اقدامی جالب ۱۷۴ داوطب را برای بازدید از ۳۰۸ فروشگاه خودرو (نمایشگاه) در ده ایالت موسوم به Zero Emission Vehicle ZEV که قوانین نسبتا مناسبی برای خودروهای برقی وضع کرده اند به استخدام گرفت. آن ها گزارش کردند که بسیاری از این فروشگاه ها اصلا خودروی برقی در انبارشان نداشتند و یا تعداد محدودی داشتند. اغلب، فروشندگان شان را در مورد این خودروها آموزش نداده و در مواردی امکان تست رانندگی این خودروها وجود نداشت چراکه به خودشان زحمت شارژ خودروها را نداده بودند!