مصرف خودروی برقی در کشور باید افزایش یابد

مصرف خودروی برقی در کشور باید افزایش یابد

نخست وزیر چین استفاده از خودروی برقی را راه حلی مناسب برای کاهش آلودگی دانست و گفت دولت باید برای کاهش آلودگی در شهرهای بزرگ استفاده از خودروی برقی را افزایش دهد.
استفاده از زغال سنگ در ایستگاه های تولید برق، خانه ها و کارخانه ها اغلب به عنوان معضلی در هوای آلوده ی چین یاد می شود. اما رشد شدید در استفاده از خودرو و وسایل حمل و نقل شهری میزان آلودگی ها را تشدید کرده و تبدیل به نگرانی اصلی در افزایش شدید آلودگی ها در کلان شهرهای بیجینی، شانگهای و تیان جین شده است.
روز دوشنبه، لی ککیانگ، نخست وزیر چین پس از دیدار از کارخانه ی خودرو سازی BYD در بیانیه ای در وب سایت مرکزی دولت (central government’s website) به استفاده از خودروهای برقی تاکید نمود. وی در بیانیه اعلام کرد:” وسایل نقلیه برقی جدید، به خصوص اتوبوس ها می توانند میزان آلودگی و سر و صدا را در شهرهای بزرگ کاهش دهند. همگان باید از این خودروها استفاده کنند و دولت نیز باید نقشی اساسی برای تحقق این هدف بر عهده بگیرد. در ارتباط با آلودگی زیست محیطی، با چنین مشکلاتی مواجه هستیم.”
شالوده ی ضعیف
طبق آمار دولت تعداد کمی از خودروهای خریداری شده در چین برقی بودند و تا مارس۲۰۱۳ از میان ۴۰ هزار خودروی برقی در چین ۸۰ درصد جز وسایل حمل ونقل عمومی بودند.
سال گذشته حدود ۱۸ میلیون خودروی بنزینی یا دیزلی در چین فروخته شدند. این بدین معناست که اگر چین هدف خود را فروختن ۵ میلیون خودروی برقی تا ده سال آینده قرار دهد، محقق خواهد شد و میزان استفاده از خودروی برقی افزایش خواهد یافت.
تحلیلگران می گویند افزایش ایستگاه های شارژی قبل از کم کردن موتور کربنی تاثیر بسزایی در افزایش خودروی برقی خواهد داشت. بنا به گفته ی گروه انگلیسی Climate Group که برای کاهش اقتصاد کربنی تلاش می کنند، حرکت دولت بدین معناست که خودروهای برقی بیشتری در شهر تردد کنند اما این حرکت نیازمند زیر ساخت های مناسب است.
سپتامبر سال گذشته کمک هزینه هایی برای خودروی برقی اعلام کرد اما در مورد نحوه ی شارژ شدن آن ها در شهر های بزرگ و پرترافیک حرفی نزد.
بنا به گزارش سایت Bloomberg روند آهسته ی رشد خودروی برقی در پرجمعیت ترین کشور دنیا مانع از فروش زیاد محصولات شرکت تسلا در کشورهایی همچون آمریکا نخواهد شد. انتظار می رود آمار استفاده از خودروی برقی در چین تا سال ۲۰۱۵ به پای آمریکا برسد و شاید شعبه ای از تسلا در آنجا تاسیس شود. این شرکت قصد دارد شبکه ای از ایستگاه های شارژ در شهرهای بزرگ چین تاسیس کند.