معافیت رانندگان خودروی برقی در پکن از رانندگی در ساعات پر ترافیک

معافیت رانندگان خودروی برقی در پکن از رانندگی در ساعات پر ترافیک

تصور کنید تنها یک روز در میان می توانستید در بزرگراه شهرتان رانندگی کنید، در غیر این صورت با جریمه های سنگین مواجه می شدید. این واقعیت زندگی میلیون ها نفر در پکن امروز است؛ جایی که قوانین حکم می کنند که چه کسی بسته به این که پلاک خودرویش به عدد زوج یا فرد ختم می شود می تواند در بزرگترین بزگراه شهر رانندگی کند یا خیر. این موضوع دردسر بزرگی است؛ اما به گزارش سایت خودروهای سبز دولت  راهی برای خلاصی از این گرفتاری پیشنهاد داده و آن هم خرید خودروهای پلاگینی است.
از سال ۲۰۰۸ با راه اندازی طرح زوج و فرد پلاک خودروها در این کشور بسیاری از رانندگان از رانندگی در مستقیم ترین جاده ای که آن ها را در ساعات پرترافیک به خانه هایشان می رساند محروم شده و ناچار به استفاده از خیابان ها و وسایل حمل و نقل عمومی شدند. مقامات پکن این سیستم را برای کاهش حجم بالای ترافیک و انتشار آلودگی خودروها که شدیدا منجر به مشکلات مه در این شهر می شد پیاده کردند. مقامات دولت چین در تمامی سطوح تلاش می کنند تا با مشوق هایی از نپرداختن هزینه گزاف پلاک خودرو و شبکه ی رو به رشد شارژرهای پرسرعت رایگان گرفته تا کاهش چند هزار دلاری در پرداخت مالیات، خریداران را به سمت خودروهای پلاگینی سوق دهند و فروش خودروهای سبز هم اکنون تقریبا نزدیک به همان چیزی شده که مقامات می خواهند.
افزودن استفاده ی تمام وقت از سریع ترین جاده ای که شما را به خانه می رساند از دیگر مشوق های دولت برای رانندگان خودروهای پلاگینی است که می تواند برخی از بی طرفان را به سمت این خودروها هدایت کند. مطالعات انجام شده در کالیفرنیا نشان داده است که ارائه مجوز استفاده از خطوط ویژه (HOV) به رانندگان خودروهای پلاگینی بزرگترین انگیزه ی ایشان در روی آوردن به این خودروها بوده است، اما تا کنون کمی بیشتر از نصف از ۱۰ هزار پلاک آزاد (fee-free) برای متقاضیان خودروهای پلاگینی کنار گذاشته شده است. ضمنا ۶٫۲ میلیون از مردم پکن برای ۳۶۰۰۰ پلاک در نظر گرفته شده برای خودروهای معمولی تقاضا داده اند. فروش خودروهای پلاگینی در چین هنوز هم بسیار عقب تر از بسیاری از کشورهای دیگر دنیاست.