وزارت نیرو امکان پاسخگویی به نیاز تعداد بالای خودروهای برقی فعال در کشور را دارد

وزارت نیرو امکان پاسخگویی به نیاز تعداد بالای خودروهای برقی فعال در کشور را دارد

وزارت نیرو آمادگی خود را برای تأمین زیرساخت های تولید خودروهای برقی در حالی اعلام کرده که کارشناسان با توجه به نبود همین زیرساخت ها تولید خودروهای برقی را هدر دادن سرمایه می دانستند.

آذرماه دو سال پیش که وزیر صنعت، معدن و تجارت از تدوین بسته تشویقی بــرای تولیدکننــدگان و مصرف کنندگان خودروهای برقی و هیبریدی خبر داد؛ بسته ای که به هیأت دولت ارائه شد و هنوز بعد از دو سال هیچ خبری از آن نیست. اما در همان زمان کارشناسان معتقد بودند که تولید خودروهای برقی در ایران با توجه به فراهم نبودن زیرساخت ها، فقط سرمایه را به هدر خواهد داد.

حالا بعد از دو سال وزارت نیرو برای تأمین زیرساخت های استفاده از این خودروها اعلام آمادگی کرده است.  هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در این زمینه گفته است:  «وزارت نیرو امکان پاسخگویی به نیاز تعداد بالای خودروهای برقی فعال در کشور را دارد و از این طرح استقبال می کند. وزارت نیرو مشکلی برای تأمین برق خودروهای برقی ندارد، از همین رو حمایت خود را برای تولید این سبک از خودروها اعلام می کند.»

 او با تأکید بر اینکه وزارت نیرو توانایی تأمین انرژی چندصد هزار خودرو یا در صورت لزوم چند میلیون خودرو را دارد، تصریح کرده است: این در صورتی است که صاحبان خودروهای برقی شارژ خودروهای خود را اغلب در شب انجام دهند.

وزارت نیرو معتقد است دولت باید حمایت هایی در جهت تسهیلات قائل شود و در کنار آن الزاماتی برای خودروسازها ایجاد کند. برای کشور ما باید تحقیق و بررسی صورت گیرد تا انتخاب صحیحی در میان خودروهای برقی یا هیبریدی صورت گیرد که به نظر می رسد خودروهای هیبریدی با شرایط کشور ما سازگار تر است.

تولید خودروهای برقی و هیبریدی از سال ها پیش در صنعت خودروسازی کشور مطرح شده، اما آنچه کارنامه تولید این خودروها در ابتدا موفق نبود تا زمانی که دولت ها برای حمایت از محیط زیست و گسترش تولید خودروهای سبز، اقدام به برقراری بسته های تشویقی کردند و از سوی دیگر خودروسازان برای تغییر ویژگی های فنی خودروهای برقی و هیبریدی گام های جدی برداشته اند.

گرچه هنوز هم جذابیت خودروهای برقی برای مشتریان زیاد نیست اما خودروهای هیبریدی توانستند با تحولی شگرف به صدر خودروهای پرفروش تبدیل شوند و حتی در ایران نیز خودروهای هیبرید تویوتا، جای خوبی در دل مشتریان باز کردند.

اما خودروهای برقی همچنان نتوانسته اند، به جایگاه خوبی در میان مشتریان رسیده و سهم فروش قابل توجهی را به خود اختصاص دهند. 

سرعت زیر ۱۰۰کیلومتر، باتری سنگین، ضعف حرکت در سطوح شیب دار، قیمت بالا از جمله ویژگی های خودروهای برقی است که همین ویژگی ها از جذابیت این خودروها برای مشتریان می کاهد. اکنون پرسش اینجاست که با توجه به اعلام آمادگی وزارت نیرو برای تأمین این زیرساخت ها، چقدر می توان به توسعه این خودروها امیدوار بود؟