چرا خودروی برقی؟ (1)

چرا خودروی برقی؟ (1)

شاید این سوال در ذهن شما به وجود آمده باشد که چرا خودروی برقی این روزها بر سر زبان ها افتاده است؟ چرا استفاده از این خودروها توصیه می شود؟

در این مقاله می توانید جواب سوال خود را بیابید.

 

قیمت پایین سوخت

مهم ترین علتی که شاید بتواند شما را جذب ماشین های برقی کند، قیمت پایین سوخت و انرژی آن است.

اگر بخواهیم ۳ خودرو با توان ۱۰۵ اسب بخار را با هم مقایسه کنیم، مصرف انرژی هر کدام در شهر در جدول زیر نشان داده شده است:

نیسان لیف برقی

تویوتا یاریس

سمند ایران خودرو

۶٫۱۶ Km/KWh

۱۲٫۷۵ Km/Liter

۸٫۲۸ km/Liter

 

 

 

اگر قیمت هر لیتر بنزین ۱ دلار و قیمت هر کیلووات ساعت ۱۲ سنت در نظر بگیریم، به ازای هر دلار مسافت های قابل طی در نمودار زیر قابل مشاهده است:

بنابر تحقیق انجام شده توسط دپارتمان انرژی آمریکا یک خودروی برقی معمولی می تواند بیش از ۷۰ کیلومتر را به ارزش یک دلار برق، طی کند. البته خودروهایی با مصرف پایین تر و طی ۱۰۰ کیلومتر به ازای هر یک دلار هم وجود دارد. یعنی هر خودرو برقی به صورت متوسط ۶ برابر هزینه کمتری دارد.

 

حساسیت کمتر به تغییر قیمت سوخت

قیمت سوخت ها می تواند در قیمت خودروهای احتراق داخلی تاثیر مستقیم داشته باشد. اما در خودروهای برقی این حساسیت به چشم نمی خورد.

کمتر از ۶% برق دنیا از منابع نفتی تامین می شود و حدود ۲۰% از برق دنیا از طریق منابع گازی تامین می گردد. بنابراین تغییر در قیمت سوخت، تاثیر کمتری در قیمت برق دارد و با روند رو به افزایش تولید انرژی از طریق منابع تجدید پذیر و هسته ای قیمت برق تحت تاثیر افزایش قیمت سوخت نخواهد شد. در فرانسه کمتر از ۵% انرژی برق از منابع نفت و گاز تامین می گردد، بنابراین افزایش قیمت سوخت تغییری در هزینه های حمل و نقل نخواهد داشت.

 

خودروی کاملا بی صدا

خودروهای برقی صدای بسیار کمی تولید می کنند تا جایی که در قوانین جدید اروپا مصوب شده است که خودروهای برقی باید به صورت مصنوعی حداقل صدایی را تولید کنند تا عابرین غافلگیر نشوند. نبود موتور احتراقی، سر و صدا و لرزش و استهلاک قطعات را در این خودروها کاهش می دهد.